Odzież robocza BHP – ubranie ochronne dla każdego

Odzież robocza BHP – ubranie ochronne dla każdego

odzież roboczafot. freepik.com

Odzież robocza dla pracownika powinna spełniać warunki bezpieczeństwa, komfortu oraz całkowitej ochrony zdrowia i życia podczas wykonywanej pracy. Odpowiednie ubrania robocze powinny spełniać obowiązujące normy oraz posiadać odpowiednie certyfikaty dla odzieży BHP. Specyfika branży również wymaga odpowiedniego stroju – dostosowanego do zagrożeń, na przykład w przemyśle petrochemicznym. Mowa wtedy o odzieży ochronnej.

Odzież robocza a ochronna – różnice

Jak sama nazwa wskazuje, odzież ochronna ma za zadanie chronić pracownika przed niebezpieczeństwem podczas wykonywanej pracy. Przykładowo odzież antystatyczna ma zastosowanie w strefach zagrożenia wybuchem, jest wymagana dla kierowców cystern przewożących łatwopalne ciecze.

Odzież robocza to nic innego jak wygodne, komfortowe i dostosowane do stanowiska pracy ubranie mające za zadanie umożliwiać normalne wykonywanie obowiązków. W zależności od warunków atmosferycznych i specyfiki branży dany ubiór może być zamiennie stosowany – na przykład zimą chroniący przed ujemną temperaturą, latem zapewniający odpowiednią wentylację. W głównej mierze ubranie robocze jest zamiennikiem cywilnych ubrań, które nie są dostosowane do pracy na danym stanowisku.  

Odzież BHP a pracodawca   

Pracownik prawidłowo wyposażony w ubrania BHP spełniające wymogi bezpieczeństwa to przedstawienie pracodawcy w jak najlepszym świetle. Jest to znak świadczący o profesjonalnym podejściu i doskonałej jakości wykonywanych usług. Dodatkowym atutem będzie odpowiednie oznakowanie ubrań w logo firmy, które z pewnością posłużą jako wizytówka firmy w miejscu wykonywanej pracy.