Na co zwrócić uwagę przed zakupem nieruchomości?

Na co zwrócić uwagę przed zakupem nieruchomości?

domfot. pixabay.com

Nabycie upragnionego domu czy mieszkania wiąże się z wielką odpowiedzialnością na długie lata. Chęć posiadania własności w dogodnej lokalizacji i odpowiednim metrażu prowadzi niekiedy do szybkiej, nieprzemyślanej i nietrafionej inwestycji.

Zakup „własnego gniazdka” to poważna decyzja związana nie tylko ze znacznymi kosztami. Cały proces poszukiwań powinien być przeprowadzony szczegółowo.

Niezależnie od tego na jaki budynek się zdecydujemy – bez wątpienia należy sprawdzić formalności: zobowiązania finansowe, koszty utrzymania (opłaty, rachunki), księgę wieczystą czy ewentualne bariery architektoniczne. Krokiem, który najczęściej jest diagnozowany tylko powierzchownie to ocena stanu technicznego nieruchomości. Warto zajrzeć w każdy kąt – zwłaszcza przy poszukiwaniu nieruchomości z rynku wtórnego. Nie wszystkie nieprawidłowości zostaną wychwycone za pomocą wzroku, ponieważ do dokładnej analizy potrzebny jest specjalistyczny sprzęt – na przykład niewidoczna wilgoć lub grzyb wyjdą dopiero po pewnym czasie, a miejsce uciekającego ciepła zostanie natychmiast zlokalizowane.

Naszą czujność może uśpić niedawno wykonany remont. Oczywiście nie należy zakładać najgorszego, ale warto sprawdzić miejsca, w których była przeprowadzana modernizacja, ponieważ taki remont mógł zostać wykonany tylko z pozoru – w celu poprawy wrażenia i wizerunku w ogłoszeniu.

Inwestycja w czas oraz pieniądze na dogłębne przeanalizowanie nieruchomości z pewnością wpłynie na podejmowane dalsze kroki związane z zakupem nieruchomości.