Fotografia – dlaczego warto uwiecznić ważne chwile?

Fotografia – dlaczego warto uwiecznić ważne chwile?

fotografiafot. pixabay.com

Zarówno sam ślub, jak i następujące po nim wesele to wydarzenia niezwykle istotne, przede wszystkim dla młodej pary, ale także dla najbliższych świeżo upieczonych żony i męża.

Każdy z elementów dopinany jest więc na ostatni guzik, przygotowywany odpowiednio wcześniej i sprawdzany, tak aby wszystko w tym dniu było idealne. Organizacja wesela to przede wszystkim odpowiednie miejsce, dekoracje, dobrany jadłospis, zespół muzyczny lub wodzirej. Trudno także wyobrazić sobie ślub i wesele bez fotografa uwieczniającego najciekawsze chwile tego ważnego wieczoru. Fotografia ślubna to branża, która – z racji stale rosnącego zainteresowania klientów – rozwija się niezwykle dynamicznie. Co warto wiedzieć o zdjęciach ślubnych i w jaki sposób wybrać odpowiedniego fotografa ślubnego dla siebie?

Fotografia ślubna – od czego zacząć?

Na rynku można obecnie znaleźć wiele firm zajmujących się uwiecznianiem ślubów oraz wesel, zarówno w formie zdjęć, jak i filmów. Swoje usługi oferuje również wielu samodzielnych fotografów z mniejszym lub większym doświadczeniem. Podczas poszukiwań fotografa ślubnego powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego zdjęcia oraz cennik. Zdecydowana większość fotografów posiada własną stronę internetową lub galerię portfolio. Pierwszym krokiem powinno być przejrzenie wykonanych dotąd zdjęć danego fotografa – warto spojrzeć na nie nie tylko pod kątem jakości, ale także stylu. Zdjęcia ślubne mogą być bowiem wykonywane w stylu klasycznym, stylu imitującym fotografię analogową, w stylu boho czy glamour. Dany fotograf może lepiej czuć się w zdjęciach pastelowych, kontrastowych i wyrazistych bądź w czerni i bieli. Wybór konkretnej osoby powinien więc zależeć nie tylko od stopnia jej umiejętności, ale także o stylu i estetyki wykonywanych przez nią zdjęć.

Warto także zapytać fotografa, jakim sprzętem dysponuje. Nie chodzi tu o podstawę, jaką jest aparat fotograficzny, ale o dodatkowe akcesoria, takie jak blendy, czy lampy błyskowe lub stałe. Sprawdzając ofertę fotografa, powinniśmy także zapytać, czy działa on sam, czy też z pomocą asystenta – ta informacja może być dla nas kluczowa między innymi przy zamawianiu ilości nakryć. Przyjmuje się bowiem, że oprócz zapłaty, para młoda zapewnia osobie fotografującej miejsce przy stole oraz posiłki i napoje.

Jeżeli planujemy ślub kościelny, warto również zapytać fotografa o uprawnienia do fotografowania w kościele, które zdobywa się poprzez odbycie specjalnego kursu liturgicznego. Nie jest to obowiązkiem i nie każdy udzielający sakramentu ksiądz wymaga tego od fotografa, nie mniej jednak ma on do tego prawo, dlatego też lepiej jest skorzystać z usług osoby posiadającej odpowiednie uprawnienia.

Fotograf ślubny – cena usługi

Trudno jednoznacznie określić, ile kosztować będzie wynajęcie fotografa ślubnego. Cena usługi jest bowiem zależna od kilku istotnych kwestii. Przede wszystkim jest to doświadczenie i umiejętności fotografa oraz ramy czasowe jego pracy. Najczęściej fotograf ślubny rozpoczyna pracę już podczas przygotowań pary młodej, przechodząc z młodymi przez błogosławieństwo rodziców, sakrament małżeństwa, wyjście z kościoła oraz imprezę weselną do godziny 24. Wtedy też najczęściej mają miejsce tradycyjne oczepiny. Możemy jednak wynająć fotografa wyłącznie na ślub, lub na ceremonię w kościele i pierwszych kilka godzin wesela. Wszystko to zależy od naszych indywidualnych oczekiwań.

Istotna jest także liczba zdjęć, które chcemy otrzymać, a czasem również termin ich oddania. Praca fotografa nie kończy się bowiem na wykonaniu zdjęć – to także selekcja i wybór odpowiednich kadrów oraz ich właściwa, zgodna z gustami i wymaganiami klientów obróbka. Fotografie mogą zostać wysłane na maila klienta, zostać umieszczone w specjalnej galerii online, lub zostać przekazane na ozdobnym, specjalnie przygotowanym pendrive. Istnieje także możliwość zamówienia paczki wydrukowanych zdjęć lub pamiątkowego albumu z wybranymi kadrami dla nowożeńców lub rodziców młodej pary.

To wszystko składa się na końcową cenę usługi, która waha się w granicach pomiędzy 1500 a 5000 złotych.

Fotografia ślubna – co jeszcze warto wiedzieć?

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, wybierając fotografa ślubnego? Jeżeli posiada on stronę internetową lub wizytówkę Google, warto sprawdzić opinie innych klientów na temat świadczonych przez niego usług. Jeżeli zależy nam, aby ceremonia i wesele zostały uwiecznione także na filmie, najlepiej będzie wynająć duet fotografa i kamerzysty. W ten sposób możemy mieć pewność, że zdjęcia i film zostaną wykonane w podobnej jakości i stylu, a termin ich oddania będzie jednakowy.

Jaki powinien być dobry fotograf ślubny?

Dobry fotograf ślubny to nie tylko osoba o odpowiednich umiejętnościach. To specjalista o wprawnym oku, który w tłumie gości i wirze wydarzeń potrafi wyłapać najciekawsze, najbardziej wzruszające lub najśmieszniejsze chwile. Fotograf z prawdziwego zdarzenia powinien potrafić nawet najmniej fotogenicznych członków zabawy ukazać w możliwie najlepszym świetle, a z pierwszego tańca młodej pary stworzyć iście magiczne wydarzenie. Przy tym wszystkim powinna to być również osoba otwarta, kreatywna oraz dyskretna, uwieczniająca gości w sposób niemalże niezauważalny.